Logga Visitsavsjo
Lyssna på sidan Lyssna

Att orka stå kvar

Digital föreläsning om anhörigskap. Vi tittar tillsammans i Studieförbundet Vuxenskolans lokaler.

Evenemanget är avslutat

Gå till aktuella evenemang

illustration evenemang

Tid:
till

illustration evenemang

Plats: Studieförbundet Vuxenskolan

händer som håller varandra

Om Föreläsningen

I sin föreläsning delar Vera med sig av erfarenheter från ett långvarigt anhörigskap till ett barn som kämpat med OCD, BDD, ätstörning och komplex psykisk ohälsa. Hon ger konkreta tips på och strategier för bemötande, gränssättning och hållbarhet i vardagen - även under perioder av kaos.

Bra att veta

Föreläsningen är digital, vi samlas på SV Sävsjö och tittar tillsammans. Vi bjuder på fika! Vi fikar efter föreläsningen klockan 19.00 och kan prata och diskutera vidare olika frågor med varandra om man vill.

Alternativet att koppla upp sig enskilt och vara med på annan plats finns också. Länk skickas ut närmare genomförande.

Anmälan

Anmälan senast 2 oktober. Meddela i anmälan om du kommer till Studieförbundet Vuxenskolan eller kopplar upp dig enskilt. Studieförbundet Vuxenskolans webbplats. Länk till annan webbplats.

Välkommen!

Sävsjö kommun driver webbplatsen visitsavsjo.se för att ge invånare och turister information. Informationen skickas in till oss och vi reserverar oss för eventuella faktafel.

Tipsa oss

Har du ett evenemang på gång? Tipsa oss via vår e-tjänst så hjälper vi dig att sprida informationen.